0 امتیاز
132 بازدید
در ویندوز 7-8-10 توسط مدیر کل (14.8k امتیاز)

در حقیقت و در مجموع ما سه مدل بک آپ گیری داریم. یه مدل غیر از این سه تا هم داریم که کلاً خیلی باحاله! یعنی میرید پشت سرور یا پشت دستگاهی که اطلاعات بهش وصله بعد هارد بهش وصل می کنید و بعد از طریق دو دستور جادویی Copy و Paste اطلاعات رو به صورت دستی میریزید روی هارد و وقتی می خواید برگردید پشت میزید تو راه یکی به شما می خوره و هارد می افته و فنا میشه! اطلاعات شماهم فنا میشه! پس از این راه نریم باشه؟ :)

اما اون سه مدل دیگه چی هستند؟ اولین اونها بک آپ Full هست که معمولاً به صورت هفته ای گرفته میشه و از تمامی اطلاعات ما بک آپ میگیره. از مزایای اون می تونیم به Restore کردن سریع فایل ها اشاره کرد چراکه تنها یک فایل وجود دارد (این متدها تنها برای فایل ها و فولدرها استفاده میشه نه ماشین ها). مگه چندتا فایل هم داریم؟ عجله نکنید میرسیم بهش! اما این بک آپ فول ما معایبی هم مانند سرعت پایین در بک آپ گیری و همچنین اشغال زیاد فضای ذخیره سازی رو هم داره. حالا برسیم به اون دو مدل بک آپ دیگه.


Incremental یا Differential ؛ بودن یا نبودن کدام یک؟ مسئله این است!

Differential از اسمش معلومه، فایل هایی رو بک آپ میگیره که نسبت به بک آپ فول ما تغییر کردند. فرض بگیرید که بک آپ فول ما در روز جمعه گرفته شده. حالا ما می خواهیم در طور روزهای هفته هم بک آپ داشته باشیم اما از اونجاییکه حجم داده ها زیاده زمان زیادی رو از ما میگیره پس ما دیگه فول نمی گیریم میایم Differential می گیریم.

بک آپ جمعه گرفته شد و امروز شنبه هست. حالا هر فایلی که در روز شنبه نسبت به روز جمعه تغییری کرده باشه بک آپ گرفته میشه. روز یکشنبه چطور؟ هر فایلی که در روز یکشنبه نسبت به روز جمعه تغییر کرده باشه رو بک آپ می گیره. این پروسه تا آخر هفته یعنی پنج شنبه انجام میشه و یک آپ بعدی ما دوباره میشه فول اونم تو روز جمعه و الی آخر.

حالا مزایای این روش چیه؟ سریعتر از فول انجام میشه چون حجم کمتری داره، Restore کردن نسبت به Incremental سریعتره. از معایبش چی می تونیم بگیم؟ نسبت به Incremental کندتر هستش. نکته بعدی اینکه هرگاه خواستیم بر گردونیم اطلاعات رو تنها کافی هست روز جمعه رو برگردونیم و بعد روز قبل از حادثه انفجار اتاق سرور رو! :)

image

Incremental این بک آپی هست که خود نویسنده هم خیلی بهش علاقه داره! کلاً باحاله! :)

ما میایم روز جمعه بک آپ میگیریم. و روز های دیگه هم همینطور اما به صورت Incremental . یعنی چی؟ یعنی در روز شنبه تغییرات صورت گرفته نسبت به روز جمعه رو می گیریم و در روز یک شنبه تغییرات رخ داده نسبت به روز شنبه رو می گیریم. توجه کردید؟ تغییرات نسبت به روز قبل از خودش. یعنی اگر روز دوشنبه می خواید بک آپ بگیرید تغییرات نسبت به روز یک شنبه گرفته میشه.

از مزایای اون میشه به سرعت بک آپ گیری و کاهش حجم بک آپ در هر پروسه اشاره کرد. اما نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این هست که وقتی می خواید Restore کنید باید اول جمعه برگرده و هر روز رو تک به تک برگردونید. البته برخی از نرم افزارها به شما اجازه میدن که مثلاً جمعه رو برگردونید بعد مثلاً سه شنبه رو اما اینکارو نکنید و هر روز رو دونه به دونه برگردونید.

image

یک نکته ای هست در خصوص بک آپ گیری که در مقاله بعدی در رابطه با اون خواهم گفت چراکه اول اینارو یاد بگیرید تا بعد برسیم به اون یکی! اون یکم فنی تره ولی سخت نیست آسونه.

جدول زیر هم مقایسه ای هست بین این حالت ها.

image

پاسخ شما

حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی:
لطفا به سوال امنیتی پاسخ دهید
برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.

سوالات مشابه

0 امتیاز
0 پاسخ 150 بازدید
سوال شده می 17, 2019 در سخت افزار توسط admin مدیر کل (14.8k امتیاز)
0 امتیاز
0 پاسخ 110 بازدید
0 امتیاز
0 پاسخ 70 بازدید
سوال شده ژوئن 7, 2015 در ویندوز توسط admin مدیر کل (14.8k امتیاز)
0 امتیاز
0 پاسخ 195 بازدید
...